Berret-Racoupeau Yacht Design

Tekne tasarlamak bir sanattır; yaratıcılık, bilgi, cesaret ve titizliğin ince bir karışımını gerektirir.

Jean Berret ve Olivier Racoupeau iyi bir takım olmak için yola çıktı. Bundan 10 yıl sonra 1983 yılında Berret-Racoupeau Yacht Design’ı kurmak için ortak oldular. Gemi tasarım ve mimarisi ofisleri hızla başarıya ulaştı ve BRYD şu an denizlerde 15.000’e yaklaşan sayıda tekneye sahip. BRYD ekibi şahsına özgü tasarım fikirlerini ve estetik değerlerini uygularken istikrar, tarz ve maliyet dengelerini her zaman göz önünde bulundurur. 

Tekne tasarlamak bilim, deneyim, yaratıcılık ve artistik becerinin bir araya geldiği karmaşık bir süreçtir. BRYD mimarlarının, tasarımcılarının ve mühendislerinin ortaya çıkardığı işlerin büyük bir bölümü bağımsız sezgisel bir beceri ile harmanlanmış güçlü bir uzmanlığa dayanır. Araştırma çalışmaları teknelerin yapılarını kusursuzca kontrol ederken bu esinlerin yerindeliğini teyit eder ve gelişmesine yardımcı olur. Tekne tasarımcıları ve mühendisleri bir teknenin tasarımını yönetirken bağlı oldukları üç temel prensip bulunur. Bunlar; performans ve dengeye dikkat, bütünlüklü bir armoni ve ergonomi ve güçlü bir yapı. BRYD’nın felsefesi her zaman müşterilerin beklentilerini aşacak tekneler tasarlamaktır.

PROJELER

Jean Berret 1978’de ilk Beneteau yelkenli teknesini tasarladı, First 35. Sonrasında ise First 32 tasarlandı. Bunu Oceanis ve Sense serisinden birçok model takip etti. BRYD kendisini marka ile bütünleştiren güçlü bir tarihsel bağa sahip. Grup bünyesinde bulunan CNB Yacht için de çeşitli sayıda özel üretim tekneler tasarlandı.

Olivier Racoupeau : Jean Berret 1978’de ilk Beneteau yelkenli teknesini tasarladı, First 35. Sonrasında ise First 32 tasarlandı. Bunu Oceanis ve Sense serisinden birçok model takip etti. BRYD kendisini marka ile bütünleştiren güçlü bir tarihsel bağa sahip. Grup bünyesinde bulunan CNB Yacht için de çeşitli sayıda özel üretim tekneler tasarlandı.

SENSE

Olivier Racoupeau : CNB için yaptığımız “Evoe” projesi için kendimizi çok güçlü hissediyoruz. Özellikle güverte planı ile birlikte, 180 feet’lik hayli yenilikçi özel üretim bir yelkenli konsepti. Bu proje hayata geçmedi fakat Sense serisinin altında yatan konsept bu. Beneteau daha önce bulunmayan bir mimariye sahip yelkenli istedi. Üstesinden gelmek zordu ama tartışmasız benim favori projelerimden biri. Grubun genel müdürü Hervé Gastinel’in Sense kullanıcı olduğunu görmek de ayrı bir mutluluk ve gurur. Ayrıca, Beneteau Yacht Buluşma Günleri’ne katıldığımda müşterileri mutlu görmek harikaydı.

 
 
 
 

TASARIMLAR