First 14

Tekne Tasarımı:
Manuard YD
İç Mekan Tasarım:
EP Studio
8.300 € (KDV HARİÇ)

FIRST 14

Tek ya da çift kişi kullanımına uygun olan First 14, yelken yapmayı eğlenceli hale getiriyor. First 14, dizayn ve ergonomiyi öne çıkartan yapısı ile yelken yapmaya başlayanlar için zevkli, ideal ve dayanıklı olmasının yanı sıra, kolay kullanılabilen bir teknedir.

DİZAYN

Sam Manuard tarafından tasarlanmış olan First 14’ün gövdesi en iyi hız ve dengeyi sağlamak üzere yapılandırılmıştır. Farklı mürettebat sayısı ve kilo seçeneğine uygun olacak şekilde tasarlanan First 14, 8.5 ve 21.5 m² arasında değişen yelken alanıyla, her seviyede yelken kullanıcısına hitap edebilir. Konforlu yan oturma alanları ve sökülebilir tekerlekli taşıma seti ile First 14’ün her detayı yelken yapmayı kolaylaştırıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fun for everyone

Stable, fast and easy to handle, the First 14 is remarkably versatile. She is all fun and thrills for all ages!

  • Scalable
  • Light but robust
  • Dimensional Stability

Scalable

The full configuration with mainsail, jib and spinnaker can be reduced under sail. The jib can be furled, the size of the mainsail adjusted and the centreboard moved aft to suit the crew size. These simple modifications mean that seasoned sailors can take her out in heavy air, while children and teenagers will love sailing her in a fresh wind. The Cat configuration (mainsail only) can easily be scaled up to a full rig, as all the fastening points are already present on board.

Light but robust

The First 14 only weights 67 kg, so she can be towed or carried on the roof of a car. Her vacuum-infusion sandwich construction optimises her weight, making her robust and ensuring a long life.

Dimensional Stability

Boasting a 1.70 m hull beam and a very well thought-out longitudinal shape, the First 14’s handles so well that everyone feel safe, no matter how heavy the crew is. : She is quick to plane and does not nose dive.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Gövde Boyu :
4,30 m
En:
1.70 m
Ağırlık:
67 km
CE Sertifikası:
C - 2
events

BENETEAU TEKNİK SERVİSLERİ

    ETKİNLİKLER

    SERİNİN DİĞER MODELLERİ