IPS VOLVO

IPS VOLVO

10 yıl önce Beneteau, IPS kullanmaya karar veren Avrupa’daki ilk tekne üreticisiydi. Bugün, bu alandaki uzmanlığı ile Beneteau’nun piyasada rakibi yok. Volvo ile işbirliği yapan Beneteau tasarım ofisi, 6 farklı gövde için bu motoru geliştirdi. Monte Carlo, Gran Turismo ve Swift Trawler için farklılaştırılmış programlarla özel gövdeler tasarlandı.

 

IPS TEKNOLOJİSİ

2004’te Volvo tarafından piyasaya sürülen bu teknoloji lineer itme sisteminden esinlenen “pod” tipi bir alt yapı kullanmaktadır. Standart şaft sistemine alternatif olarak tasarlanmıştır. IPS teknolojisinin en önemli özelliği pervanelerin yönüdür, itmek yerine çekerler. Çift yönlü pervane sistemi bulunmaktadır ve itiş gövde ile paraleldir.

 

AVANTAJLARI

-          Manevra Kabiliyeti

-          Artan İvme ( + %20)

-          Otonomi (+%40)

-          Azalan karbon emisyonu (-30%)

-          Yakıt tasarrufu (30%)

-          Azalan gürültü seviyesi (-50%)

-          Teknede daha fazla hacim

Şaftlı tip tekneler ile karşılaştırma sonucu elde edilmiş, bağlayıcı olmayan bilgilerdir.

JOYSTICK

Joystick, kontrol panelinde bulunmaktadır ve tek bir hareketle tekneyi bir nokta üzerinde döndürebilirsiniz. Joystick, bir yöne itildiğinde tekne bir yengeç gibi tüm gövdesiyle o yöne doğru hareket eder. Bu teknoloji, marinada çocuklar için bir oyundur.

 

IPS AND THE AIR STEP®

Volvo IPS motor Air Step teknolojisi ile uyumludur. Gran Turismo 46’da kullanılan bu kombinasyon güvenlik ve mükemmel manevra kabiliyetini bir arada sunuyor ve gerçek bir sürüş keyfi veriyor.