Sense 50

TEKNE TASARIMI:
Berret Racoupeau Yacht Design
İÇ DİZAYN :
Nauta Design
BROŞÜR
286 400€ BAŞLANGIÇ FİYATI (KDV HARİÇ)

SENSE 50

Sense 50, tamamıyla yenilikçi konseptiyle ve modern görünümüyle merak uyandırır. Kıçtan başa, yeni düzeniyle hoş sürprizler yaparak teknedeki yaşama yeni bir boyut kazandırır. Seyir keyfini, sadeliği ve estetiği buluşturarak bu kelimelere yeni anlamlar yükler. 

EYTY 2012
Asia Boating Award 2011

DIŞ TASARIM

Sense 50’nin dizaynı diğerlerinden farklıdır. Bayılma açısının azaltılmasıyla yakalanan performansı baş döndürür. Teknenin suya yakın olması özelliği baz alınarak dizayn edilen Sense 50, yüksek standartlarda bir güvenlik vaat ederken seyir halindeki iç ve dış konforun sağlanmasına başka bir boyut kazandırır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

İÇ MEKAN TASARIMI

Sadece üç basamakla giriş yapılabilen salona 45°’lik bir açı ile inilir ve bu sayede iç ve dış yaşam arasında harika bir bütünlük vardır. Kullanılacak ‘meyve ağacının’ veya mat meşe ağacının değişiklik göstermesiyle iki farklı atmosfer yakalar. 

 
 
 
 
 
 
 

VİZYON ANLAYIŞI

 

Yadsınamaz bir şekil ve işlev araştırmasının ürünü olan Sense 50’nin sürüşteki yaşam tarzına ve seyir görüşüne başka hiçbir teknede ulaşılamaz.  

  • KABİN YA DA OFİS
  • DOLAP YA DA KABİN
  • GÜNEŞLENME ALANI

KABİN YA DA OFİS 

Farklı düzen seçenekleri, iki ranzalı yan kabinin ve çalışma alanının arasında seyir halindeki yaşama yeni ve eşsiz bir boyut kazandırır..

DOLAP YA DA KABİN 

İskele taraftaki servis alanı ekstra bir kabin olarak kullanılabilir.

GÜNEŞLENME ALANI

Sancaktaki kokpit koltuklarının U şeklindeki düzeni, modüler ve sökülebilir bir masanın etrafında konumlandırılmasıyla bu alanın, geniş bir güneşlenme alanına dönüştürülebilmesine olanak sağlanmıştır. 

ÖZELLİKLERİ

TAM BOY :
15.27 m
GÖVDE BOYU :
14.98 m
GENİŞLİK :
4.86 m
DEPLASMAN :
15295 kg
YAKIT TANKI KAPASİTESİ :
415 L
TATLI SU KAPASİTESİ :
570 L
MAKSİMUM MOTOR GÜCÜ (Hp) :
75 CV
CE SERTİFİKASI :
A9/B10/C14
GENEL ÖZELLİKLER
CE Sertifikaları A10/ B11/ C16
B&G electronics pack, instrument panel at each helm station: Housing for 9" plotter in addition to repeaters (options).
Twin steering station, helm seats that lift to free the passageway to the swim platform. Removable panel at the bottom of the cockpit, which is used as a transom to close the cockpit.
Modular table to create a huge sun-lounger in the cockpit.
Sail drive engine compatible with Dock&Go technology.
Large hull portholes provide more light and an extensive sea view.
Master cabin: island bed with marine mattress and slatted bed frame; lots of storage (up to 5 drawers, hanging lockers, etc.) and an ensuite bathroom with separate shower cubicle. Guest cabin: Large double bed – 1 ensuite bathroom also used as day-time toilet. Third cabin fitted as standard with 2 bunk beds.
Built in long galley. Attractive grey synthetic resin worktop. Fully concealed electrical appliances when galley is not in use (retractable worktop on gas hob, panel in front of oven). Large porthole / service hatch opening onto the cockpit saloon (512 mm x 322 mm).
Master cabin with ensuite bathroom, a second bathroom with access from the guest cabin and day-time access.
Very comfortable companionway: 3 steps lead to the saloon (instead of the usual 5), sloping at an angle of 45°.
Central furniture incorporating an extra seat for the chart table for 2 people and a retractable 32" TV on a motorized lift-system (option). Its location supports you in the galley when the boat heels.
Master cabin: island bed with marine mattress and slatted bed frame; lots of storage (up to 5 drawers, hanging lockers, etc.) and an ensuite bathroom with separate shower cubicle. Guest cabin: Large double bed – 1 ensuite bathroom also used as day-time toilet. Extra cabin accessed by the cockpit.
Built in fitted galley (lengthwise). Attractive grey synthetic resin worktop. Fully concealed electrical appliances when galley is not in use (retractable worktop on gas hob, panel in front of oven). Large porthole / service hatch opening onto the cockpit saloon (512 mm x 322 mm).
Master cabin with ensuite bathroom, a second bathroom with access from the guest cabin and day-time access.
Very comfortable companionway: 3 steps lead to the saloon (instead of the usual 5), sloping at an angle of 45°.
Central furniture incorporating an extra seat for the chart table for 2 people and a retractable 32" TV on a motorized lift-system (option). Its location supports you in the galley when the boat heels.

FIND A BENETEAU DEALER

    DESIGNERS AND ARCHITECTS

    SERİNİN DİĞER MODELLERİ

    EVENT TAKVİMİ